❀❀❀  EKOtlač  ❀❀❀

modrotlač LUCIAr.t.

❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀ ❀

EKOtlač je pomerne mladá technika zdobenie textilu prírodnej povahy (bavlna, ľan, hodváb, koža, vlna...) alebo i papiera, no vo svete rozšírená.

Je založená na princípe reakcie trieslovín alebo tanínov, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, ich listoch, kôre či plodoch, so železnatou soľou za vzniku železnatého komplexu. Ten na vzduchu oxiduje na tanín železitý , čo pozorujeme v podobe zmeny farby – vzniká tmavý pigment. Tanín železitý je vo vode nerozpustný, preto keď prenikne medzi povrchové vlákna papiera či textilu ostáva trvácny. Teplo jeho fixáciu ešte umocní. 

EKOtlači sa v našej dielničke MODROTLAČ LUCIAr.t. venujeme už niekoľko rokov.

EKOtlač je viazaná na vhodné ročné obdobie, pretože používame čerstvé listy rastlín bohatých na taníny. Napríklad orechové listy je možné použiť/tlačiť jedine na jar. Farba/odtieň stopy javorových listov na textile sa zase v priebehu roka mení a je ich možné použiť aj v neskorú jeseň. No nie všetky listy a nie všetky rastliny je možné využiť v EKOtlači. 

EKOtlačou zdobíme hlavne ľan, ktorý ďalej používame v našej dielničke na zhotovenie bytového textilu a doplnkov - obliečky na vankúšiky, tienidlá na lampy, ale aj oblečenia - zástery, blúzky, nohvice, sukne... či doplnkov - kabelky, tašky, kapsičky, peračníky a iné.

Vzory na EKOtlačou zdobenej látke sú dosatotčne trvanlivé, no opakovaným praním mierne zmenia farbu. Tiež vplyvom svetla časom/rokmi vyblednú, čo je prirodzené pri prírodné farbivá/pigmenty. Výrobky s EKOtlačou odporučujem prať pri nižšej teplote, 30-40°C, v rukách alebo v práčke na šetrnom programe a použiť prací prostriedok s neutrálnym pH. Neodporučujem bieliť či inak chemicky čistiť.

naše EKOtlačové produkty